XXIII OGÓLNOPOLSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SALEZJAŃSKIEJ W FUTSALU

W dniach 8-10 lutego 2019 roku odbyły się w Kutnie XXIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu. Wzięło w nich udział ok. 400 zawodników z 13 Stowarzyszeń Lokalnych SALOS z całej Polski.

Wpisały się w obchody 25-lecia Stowarzyszenia Lokalnego SALOS „Róża Kutno” w Woźniakowie. Stowarzyszenie Lokalne SALOS w Kutnie – Woźniakowie istnieje od 1 lutego 1994 roku. Jego inicjatorami i twórcami byli ks. Tadeusz Pawluk i Ryszard Kotarski – pierwszy prezes organizacji pozarządowej. SL SALOS „Róża Kutno” w Woźniakowie, jest jednostką organizacyjną Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej SALOS RP.

Głównym zadaniem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży należącym do stowarzyszenia możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, mając na względzie ich właściwe wychowanie. W pracy wychowawczej kierujemy się systemem prewencyjnym ks. Jana Bosko, który miał za cel, wychowanie młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Narzędziem do osiągnięcia tego celu jest SPORT, który gromadzi młodych i jest konkretną propozycją dla każdego. SALOS organizuje treningi piłki nożnej i siatkówki. Z młodzieżą pracują trenerzy – wychowawcy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym w Polsce. Oprócz tego, nasze Stowarzyszenie organizuje wyjazdy na obozy letnie i zimowe, półkolonie letnie dla dzieci. SALOS „Róża Kutno” uczestniczymy w rozgrywkach SALOS RP oraz w systemie rozgrywek ŁZPN. Osiem grup sportowych w piłce nożnej uczestniczy w Lidze Okręgowej i Wojewódzkiej. Salos prowadzi 12 grup sportowych tj. ok. 300 osób.
W uroczystym otwarciu uczestniczyły władze samorządowe z miasta Prezydent Zbigniew Burzyński, Naczelnik Wydziału SSiEDG Michał Kacprzak, Naczelnik Biura Sportu i Turystyki Paweł Szczepanik, Marta Góra i Anita Wasiak z Biura Sportu i Turystyki UM Kutno, Zarząd Powiatu Kutnowskiego reprezentował Marek Jędrzejczak Wicestarosta, Ryszarda Kuczmera – Olszewska pełnomocnik ds. organizacji sportowych, Małgorzata Świtkiewicz Dyrektor Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego w Starostwie Powiatowym, Jerzy Bryła były Wójt Gminy Kutno, Zarząd SALOS RP z Presem Prof. dr hab. Zbigniewem Dziubińskim i s. Marią Kapczyńską FMA, wiceprezes. Podczas otwarcia zostały wręczone odznaczenia z okazji 25 – lecia SL SALOS „RÓŻA KUTNO”. Władze samorządowe, sponsorzy i wybitni działacze SALOS w Woźniakowie otrzymali medale jubileuszowe.

W tegorocznych rozgrywkach wzięli udział: SL SALOS RP Kraków, SL SALOS Szczecin, SL SALOS Słupsk, UKS SALOS Ełk, SL SALOS Suwałki, SL SALOS Róża Kutno – Woźniaków, SL SALOS Dobieszczyna, SCS Amico Lubin, SL SALOS Angels Wrocław, SL SALOS Pogrzebień oraz zaproszone drużyny dziewcząt: MKS „Górnik 1956” Łęczyca, KS Królewscy Płock, LZS Błękitni Dmosin i nasza drużyna SL SALOS „Róża Kutno”.

Uroczystej mszy św. w sobotę, w kościele salezjańskim w Woźniakowie przewodniczył Wikariusz Inspektorialny Ks. Przemysław Solarski sdb wraz z krajowym duszpasterzem sportowców, ks. Edwardem Pleniem oraz salezjanami, którzy pracują na co dzień z młodzieżą sportową. W krótkich słowach, młodzieży i opiekunom ukazał na czym polega powołanie do świętości.

Od piątku do niedzieli, młodzież rywalizowała w następujących kategoriach piłka nożna chłopców: kat. A rocznik – 2002/2003, kat. B rocznik 2004/2005, kat. C rocznik 2006 i młodsi oraz dziewczęta w kat. A rocznik 2002/2003.
W niedzielę 10 lutego zakończyły się rozgrywki w ramach XXIII OIMS w Futsalu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. Partnerami strategicznymi byli Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Kutno, Powiat Kutnowski. Partnerzy sportowi Polski Komitet Olimpijski i PZPN. Organizatorami Igrzysk było Stowarzyszenie Lokalne SALOS „Róża Kutno” w Woźniakowie. Turniej sportowy, który rozegrano na 5 obiektach sportowych miasta i gminy Kutno wyłoniły zwycięzców, którzy na zakończenie zmagań otrzymali puchary, medale i dyplomy. Wręczono 28 pucharów, 350 medali, 38 dyplomów. W Szkole Podstawowej nr 6 puchary zwycięzcom i uczestnikom wręczali Starosta Daniel Kowalik, Marek Jędrzejczak, wicestarosta, Paweł Szczepanik kierownik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kutna, Damian Lech wiceprezes SL SALOS „Róża Kutno”.

Szczególne podziękowania należą się Ministerstwu Sportu i Turystyki, Fundacji LOTTO, Zarządowi Krajowemu SALOS RP, władzom Miasta Kutno, Starostwu Powiatu Kutnowskiego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim sponsorom, darczyńcom: Polskie Mięso i Wędliny ŁUKOSZ sp. z o.o., Centrum – Med. w Kutnie, Piekarnia i Cukiernia Państwa Ozdowskich, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hydrobud firma Państwa Złotowskich, Gospodarstwo Ogrodnicze Państwa Kuciapskich, Dom Lodów – Mariusz Jaros oraz Bank Pekao S. A. I Oddział Kutno, VIP BUSS, Hetman z Bedlna, CAR Gwarant, Expom, TBS, OSM Krośniewice, Dudki 11.pl, P H-U Majcher Wojciech Jerzy Majchrzak, Salezjanom Współpracownikom, trenerom i wolontariuszom – Animatorom Oratorium oraz wszystkim „za wielkie serce, którym zostaliśmy obdarowani” i dzięki którym XXIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu 2019 mogły się odbyć.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
Puchar Fair Play otrzymało SL SALOS SUWAŁKI
Puchar za klimat radości młodzieżowej w duchu św. Jana Bosko otrzymało SL SALOS „RÓŻA KUTNO”
Pucha za najwyższe walorach kulturowe SCS AMICO LUBIN
Puchar za najwyższe walory sportowe otrzymało SL SALOS SZCZECIN

NAJLEPSZY ZAWODNIK (A):
KAT. A CHŁOPCÓW – JAKUB MILANOWSKI – SL SALOS SZCZECIN
KAT. B CHŁOPCÓW – JAKUB BIŃKOWSKI SCS AMICO LUBIN
KAT.C CHŁOPCÓW – MICHAŁ PENK – UKS SALOS EŁK
KAT. A DZIEWCZĄT – JULIA JASZCZAK – MKS „GÓRNIK 1956 ŁĘCZYCA

NAJLEPSI BRAMKARZE:
KAT. A CHŁOPCÓW – KONRAD RADOMSKI – SL SALOS SŁUPSK
KAT. B CHŁOPCÓW – SZYMON MATYLA SL SALOS DOBIESZCZYZNA
KAT. C CHŁOPCÓW – MIKOŁAJ SOLARSKI – SALOS „RÓŻA KUTNO” ROCZNIK 2007
KAT. A DZIEWCZĄT – NATALIA NOWACKA – SALOS „RÓŻA” KUTNO

KRÓL STRZELCÓW:
KAT. A CHŁOPCÓW – JAKUB WASZCZUK SL SALOS SZCZECIN
KAT. B CHŁOPCÓW – MIŁOSZ KRYGIEL SL SALOS „RÓŻA KUTNO”
KAT. C CHŁOPCÓW – KACPER CEGIELSKI – SL SALOS SZCZECIN
KAT. A DZIEWCZĄT – OLIWIA GOŁĘBIEWSKA – KS KRÓLEWSCY PŁOCK

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

Piłka nożna Dziewcząt kat. A, rocznik 2002/2003

 1. SL SALOS „RÓŻA KUTNO”
 2. KS KRÓLEWSCY Płock
 3. KS „GÓRNIK 1956” Łęczyca
 4. LZS BŁĘKITNI Dmosin
  KLASYFIKACJA KOŃCOWA

Piłka nożna chłopców KAT. A, rocznik 2002/2003

 1. SL SALOS SZCZECIN
 2. SL SALOS „RÓŻA KUTNO” GRUPA I
 3. SL SALOS „RÓŻA KUTNO” GRUPA I
 4. SL SALOS SUWAŁKI
 5. SL SALOS SŁUPSK
  KLASYFIKACJA KOŃCOWA

Piłka nożna chłopców KAT. B, rocznik 2004/2005

 1. SL SALOS SZCZECIN
 2. SL SALOS „RÓŻA KUTNO” I
 3. SL SALOS SŁUPSK
 4. SCS AMICO LUBIN
 5. SL SLAOS „RÓŻA KUTNO” II
 6. UKS SALOS EŁK
 7. SL SALOS DOBIESZCZYZNA
 8. SL SALOS SUWAŁKI

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

Piłka nożna chłopców KAT. C, rocznik 2006 i młodsi

 1. SL SALOS SŁUPSK
 2. SL SALOS „RÓŻA KUTNO” rocznik 2007
 3. SL SALOS SZCZECIN
 4. SL SLAOS „RÓŻA KUTNO” rocznik 2006
 5. UKS SALOS EŁK
 6. SL SALOS RP KRAKOW
 7. SL SALOS SUWALKI
 8. SL SALOS POGRZEBIEŃ
 9. SL SALOS DOBIESZCZYZNA
 10. SCS AMICO LUBIN
 11. SL SALOS „RÓŻA KUTNO” grupa III
 12. SL SALOS ANGELS WROCŁAW
Róża Kutno
Róża Kutno
Artykuły: 209