XXIV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Łodzi

[su_slider source=”media: 761,760,759,758,757,756″ height=”440″ title=”no”]

Dzieci i młodzież skupiona w Salezjańskiej Organizacji Sportowej RP uczestniczy w całorocznym systemie rozgrywek sportowych. Mają one czteropoziomową strukturę. Najpierw młodzi (dziewczęta i chłopcy) rywalizują (koszykówka, piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy) w mikroregionach, makroregionach, inspektoriach, aby spotkać się w „wielkim finale” na ogólnopolskich igrzyskach młodzieży salezjańskiej. Rozgrywki, co jest rzeczą niejako naturalną, są prowadzone zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, ale także w swej warstwie ideowej nawiązują do ducha nowożytnego olimpizmu, z jego uniwersalnymi wartościami pokoju, wolności, godności, szacunku, przyjaźni, braterstwa, solidarności i fair play.

Blisko 1200 zawodników wraz z trenerami z 35 stowarzyszeń SALOS wzięło udział w XXIV Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, trwających od 16 do 18 września w Łodzi. W Igrzyskach wzięło i nasze Stowarzyszenie Lokalne SALOS „RÓŻA KUTNO” w  Woźniakowie. Miasto Kutno reprezentowały następujące drużyny: Dziewczęta kat. A (1999-2000) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Tomasza Kabę; Chłopcy kat. A (1999-2000) w piłce nożnej 11 – osobowej prowadzeni przez trenera Radosława Saganiaka. Chłopcy kat. B (2001-2002) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Jacka Czekalskiego;  Chłopcy kat. C (2003-2004) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Roberta Marca.

Uroczyste otwarcie igrzysk odbyło się w piątkowy wieczór, 16 września. W programie była prezentacja sportowców, występy teatralne i taneczne oraz przemówienia  zaproszonych gości. Wśród nich ks. bp Ireneusz Pękalski, przełożeni trzech inspektorii salezjańskich: z Warszawy – ks. Andrzej Wujek, z Piły – ks. Roman Jachimowicz i Wrocławia – ks. Jarosław Pizoń, doradca prezydenta RP – Piotr Nowacki i Dyrektor ds. Marketingu PKOL – Ireneusz Kutyła. Był również obecny Zarząd Krajowy SALOS RP, władze miasta i władze samorządowe.

Sobota i niedziela były dniami sportowych rywalizacji. Młodzi sportowcy walczyli o medale i puchary w czterech dyscyplinach: piłka nożna, siatkówka, koszykówka i tenis stołowy. W sobotę cały dzień trwały rozgrywki, zakończone wspólną Eucharystią w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, pod przewodnictwem bp Ireneusza Pękalskiego. W niedzielę rozegrane zostały mecze finałowe w każdej z dyscyplin oraz wręczone nagrody dla zwycięzców. Młodzi sportowcy rywalizowali także o puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla drużyny o najwyższych walorach moralno-kulturowych. Otrzymała go ekipa SALOS Suwałki, natomiast puchar Fair Play Prezesa PKOL Andrzeja Kraśnickiego – SL SALOS Przeczno.

Podajemy wyniki naszych drużyn, pozostałe wyniki rywalizacji dostępne są na oficjalnej stronie igrzysk: http://igrzyska-lodz.pl.

SOBOTA – 17.06.2016

6 –  osobowa – wyniki gier KAT.A (Dziewczęta)

 • Salos „Róża Kutno” Woźniaków  – Salos Wodna Łódź 9:2;
 • Salos„ Róża Kutno” Woźniaków – Salos Pogrzebień 12:1;
 • Salos Wodna Łódź – Salos Pogrzebień 4:2

KLASYFIKACJA  MEDALOWA

 1. Salos „Róża Kutno” Woźniaków
 2. Salos Wodna Łódź
 3. Salos Pogrzebień

SOBOTA – 17.09.2016

6 –  osobowa – wyniki gier KAT. B (Chłopcy)

 • Salos Poznań Winogrady – Salos – Wodna Łódź 6:2;
 • Salos „Róża Kutno” Woźniaków – Salos Szczecin 7:2;
 • Salos „ Róża Kutno” Woźniaków – Salos „ Piast” Kraków 6:0;
 • Salos „Piast” Kraków – Salos Szczecin 7:3;

V miejsce Salos Szczecin

Niedziela – 18.09.2016

Mecz o III m-ce  Salos „Piast” Kraków – Salos – Wodna Łódź 8:0;

Mecz o I m-ce Salos „Róża Kutno” Woźniaków  – Salos  Poznań Winogrady 7:2

KLASYFIKACJA MEDALOWA

 1. Salos „Róża Kutno” Woźniaków
 2. Salos Poznań Winogrady
 3. Salos „Piast Kraków”

SOBOTA – 17.09.2016

6 –  osobowa – wyniki gier KAT. C (chłopcy)

 • Salos Dąbrowa Górnicza – Salos Szczecin 4: 1
 • Salos Szczecin – Salos Przeczno 4:0
 • Salos Dąbrowa Górnicza – Salos Przeczno 4:0
 • Salos Połczyn Zdrój –Salos Ełk 8:1
 • Salos „Róża Kutno” Woźniaków – Salos Połczyn Zdrój 13:0
 • Salos „Róża Kutno” Woźniaków – Salos Ełk 4:0

Mecz o m-ce V Salos Przeczno – Salos Połczyn Zdrój 7:0.

NIEDZIELA – 18.09.2016

Mecz o III m-ce Salos Szczecin – Salos Ełk 10: 0

Mecz o I m-ce  Salos „Róża Kutno” Woźniaków  – Salos Dąbrowa Górnicza 4:3.

KLASYFIKACJA MEDALOWA

 1. Salos „Róża Kutno” Woźniaków
 2. Salos Dabrowa Górnicza
 3. Salos Szczecin

SOBOTA – 17.09.2016

11 – osobowa wyniki gier  – KAT. A

 • Salos Szczecin I – ZSMR Piątek 15: 0
 • Salos „ Róża Kutno” Woźniaków – ZSMR Piątek 5:1
 • Salos Szczecin I – SALOS „Róża Kutno” Woźniaków 7: 0
 • Salos Szczecin II – CKZiU Strzelce Opolskie 1:1
 • Salos Szczecin II – CKZiU Strzelce Opolskie 7: 6

NIEDZIELA – 18.09.2016

Mecz o III m-ce CKZIU Strzelce Opolskie – Salos „Róża Kutno” Woźniaków 3:1

Mecz o I m-ce Szczecin I – Szczecin II 6:2.

V miejsce  – ZSMR Piątek.

KLASYFIKACJA MEDALOWA

 1. Salos Szczecin I
 2. Salos Szczecin II
 3. CKZiU Strzelce Opolskie
 4. Salos „Róża Kutno” Woźniaków

Na zakończenie medale i puchary zwycięzcom wręczał ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców, przedstawiciele PZS, PZPN i Radny Miasta Łódź Marcin Zalewski. Podziękował również organizatorom, wolontariuszom, władzom i sponsorom. Jubileuszowe XXV. OIMS odbędą się za rok w Krakowie. Natomiast XXVII Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej (ŚIMS) w Sevilli (Hiszpania) w dniach 05 -10.05.2017 roku.

Ks. Henryk Chibowski sdb

Róża Kutno
Róża Kutno
Artykuły: 209